Dawkowanie środków chwastobójczych
Środki chwastobójcze, czyli specjalne pestycydy, zwane herbicydami, są jednym ze sposobów walki ze szkodliwymi roślinami, które pojawiają się na polach uprawnych lub w ogrodach. Zwykle zaleca się najpierw zastosować środki naturalne oraz próbować z odchwaszczaniem mechanicznym i oczywiście działać profilaktycznie. W dzisiejszych czasach rzadko udaje się jednak tymi sposobami zwalczyć chwasty. Optymalny rezultat dają tylko nowoczesne środki. Aby herbicydy mogły działać właściwie, trzeba stosować się do dawek, zalecanych na opakowaniu.
Preparaty używa się w różnej ilości, w zależności od tego, jakie uprawy chce się chronić i który chwast zwalczyć. Trzeba też sprawdzić, jaką zawierają w sobie substancję czynną. Co więcej, powinno się wziąć poprawkę na pogodę i nie stosować oprysku na przykład w wietrzny dzień, by nie doprowadzić do utraty części preparatu poprzez jego zniesienie.
Obecnie prowadzi się też uprawy, które zakładają stosowanie obniżonych dawek herbicydów. Ma to być rozwiązanie bardziej pożyteczne dla danego zbioru, na którym też walczy się z chwastami w ten sposób. Jeśli zostanie to przeprowadzone prawidłowo, można zyskać efekt skutecznej likwidacji chwastów, a co więcej zminimalizować koszta produkcji. Mniejsza ilość zastosowanego preparatu to przecież oszczędność na jego zakupie.
Niestety, może to też mieć negatywne skutki. Jeśli ktoś nie wie o ile zmniejszyć dawkę i w jakiej sytuacji je w ten sposób stosować, może nie uzyskać oczekiwanego rezultatu. Warto więc poradzić się kogoś, kto się zna na rzeczy albo po prostu stosować się do instrukcji, zawartych na etykiecie.